ریش بز (افدرا)

نام عمومی گیاه
ریش بز (افدرا)
خصوصیات مهم گیاه شناسی
فدرا یا ریش بز درختچه ای است که انواعی از آن در اغلب منتاطق خشک و نیمه خشک ایران می روید و با نامهای محلی مختلفی شناخته می شود. از جمله در کرج « اُرْمَک»، در آذربایجان غربی « قاطِرْ قویْروخی»، در میانه « پُدْرُخْ»، در خیرآباد میانه « قویروخ» ، در کویر انارک، چهل چشمه و سایر نقاط فارس « علی جونک» و (علی جون) ، در عمارلو و هرزویل (خُمْ) و در علی آباد منجیل (خیم) گفته می شود. در بعضی کتب آن را (ریش بز) نوشته اند. در یکی از مدارک نیز نام هوم، گیاه مقدس زرتشتیان، را برای این گیاه ذکر کرده است. جزییات بررسی در مورد این مسئله در آخر این بخش آمده است.
گیاه افدرا را به فرانسوی Ephedre و به انگلیسی Ephedra نامند. گیاهی است از خانواده Ephedraceae (در مدارک گیاه شناسی امریکا از خانواده Gnetacerae می نویسند.( دارای گونه های مختلفی است که به ذکر چند گونه آن که از نظر مواد مؤثر دارویی مورد توجه هستند می پردازیم:
1- گونه Ephedra gerardiana Wall که مترادف آن E.vulgaris Hook . f. non A. Rich. می باشد . این گونه بومی افغانستان و مناطق خشک معتدل مرتفع هیمالیا در شبه قاره هند است و در برخی مناطق اروپا انتشار دارد. اخیراً وجود آن را در ایران در دره هراز مازندران در ارتفاع 1300 متر نامبرده اند ] ثابتی[ ولی در سایر مدارک درباره وجود آن در ایران، تردید کرده اند. درختچه ای است با تنه قطور و ساقه های خزنده و افقی. شاخه های جوان آن باریک تر از 2 نمیلیمتر است. برگها مثلثی کشیده و برگه های میوه سخت و به صورت لوله ای دانه را پوشانیده است.
2- گونه E.intermedia Schrenk & C.A.Meyer این گونه بومی چین است در هند نیز انتشار دارد. در چین این گونه توسط J.C.Liu & B.E.Read با نام E.distachya L. نامبرده است. درختچه ای است به بلندی یک متر دارای ساقه های سخت. شاخه های جوان آن کبود یا سبز خاکستری مایل به زرد. برگها مثلثی به طول 5/3 میلی متر که دو به دو از یک گروه خارج می شوند. میوه آن گوشتی ، گرد، سرخ رنگ به طول 6 میلی متر و دانه آن قهوه ای و کمی محدب است. از این گونه چند واریته به نامهای زیر در ایران می رویند:
الف- واریته E.intermedia var intermedia که در اطراف دریاچه نیریز، تخت جمشید، طیبات و کوه ازبک در خراسان و در اطراف تهران در کرج و در اصفهان دیده می شود.
ب- واریته E.intermedia var persica stapf. این درختچه در دامنه های البرز در کلارک، سرخه حسار، کهریزک ، زرند، قم ، کاشان، میانه ، سمنان و بیرجند و مکران دیده می شود.
پ- واریته E.intermedia var persica Stapf این درختچه در خراسان و هزار مسجد و راه چناران به قوچان، بیرجند به قائن و در دامغان، سمنان ، شهمیرزاد، شاهدشت، ورامین ، گرمسار و بین نائین و عقدا و در کمان در ارتفاعات جبال بارز، خاش، زاهدان در اراک ، در قهرود کاشان و در اصفهان و یزد خاست دیده شده است.
3- گونه E.phedra distachya L. درختچه کوچکی است خزنده به بلندی 20 سانتی متر. رنگ میوه آن سرخ و دانه آن قهوه ای تیره است. این گیاه در شمال ایرانم در منجیل، یزد و در بی بی سکینه شاهدشت دیده شده است. در مورد وجود این ونه در ایران کلیه گیاه شناسان اتفاق نظر ندارند.
گونه های E.intermedia Schrenk & , E.equisetum Bge. E.Sinica L.C. A. neger سه گونه ای هستند که در چین برای استخراج آلکالوئید و مصارف وسیع دارویی دارد.
افدراها معمولاً گیاهانی دو پایه با گلهای نر و ماده جداگانه هستند و به صورت گیاهانی چوبی به صورت دخچه ساده یا بالا رونده می باشند.
خواص دارویی

خواص – کاربرد
در هند از عصاره آبی گیاه که طعمی تلخ و قابض دارد برای کنترل حمله های آسمی استفاده می شود. تنطور گیاه برای تقویت قلب و تحریک جریان گردش خون تجویز می شود . در شوروی سابق از جوشانده شاخه ها و ریشه های افدرا برای معالجه روماتیسم و سیفیلیس استفاده می شود. عصاره میوه های افدرا برای رفع ناراحتی های مجاری تنفسی مؤثر است. در چین در مورد خواص آلکالوئیدهای افدرا نظرات زیر را ابراز می دارد:
1- دارویی است محرک که برای مغز و مراکز اعصاب در مقابل خستگی و نگرانی ها؛
2- دارویی است محرک برای اعصاب کنترل و در این مورد آثار آن هفت نوع است: الف- در اثر کاهش قطر رگها و انقباض عروق فشار خون را بالا می برد.
ب- حرکات روده ای را آرام می کند و آسم را رفع می نماید و بهبود می بخشد.
ت- ترشخ بزاق و مایعات معده را تحریک می کند.
ث- حرکات رحم را تسریح می کند(استوارت آن را برای رفع ناراحتی های پس از زایمان تجویز می کند).
ج- مردمک چشم را باز می کند ( با استعمال موضعی در چشم)
چ- قی و استفراغ را تسکین می دهد.
سایر خواص آن که هر یک در یک یا چند مدرک پزشکی آمده است عبارت است از :
تب بر و معرق است، تورمهای استسقایی را کاهش می دهد ] پتلو[ . معالج روماتیسم است ] روا و کاربونه و کیمورا[ . و تسکین دهنده سیاه سرفه است. به علاوه برای تیفوئید، آسم، استسقا نیز تجویز می شود ] چونگ یائوچی[ رید معتقد است که ضد سم مؤثری برای مسمومیتهای ناشی از اسکوپولامین است و به علت این خاصیت افدرین است که برای احتراز از مسمومیتهای اسکوپولامین معمولاً این دارو را با افدرین مخلوط و مصرف می نمایند.
توضیح : اسکوپولامین آلکالوئیدی است متبلور به فرمول خام C17 H21 – O4N.HCL.2H2O که از برخی از گیاهان خانواده بادنجان Solanaceee دارویی به نام اسکوپولامین هایدرو بروماید می سازند، این دارو که مشابه هیوسین هایدرو بروماید است در طب به مقدار محدود و مجاز و زیر نظر پزشک به عنوان مسکن به کار می رود و استعمال موضعی آن در چشم اثر بازکننده مردمک چشم را دارد و مخلوط با مرفین و پنتوباربیتال در زایمانها به عنوان نیمه مسکن و نیمه بی هوش کننده مصرف می شود. طبقه آزمایشهایی که به عمل آمده اسانس روغنی فرار موجود در افدرین تعداد مرگ و میر را در موشهایی که به انفلوانزامبتلا شده بودند کاسته است ] وانگ[ . جوشانده گیاه افدرا را برای رفع سرماخوردگی می خورند.
به صورت املاح سولفات یا کلریدرات که به اشکال قرص، قطره ، پماد عرضه می شود، زیر نظر پزشک و به مقدار ضروری برای هر مورد بیماری استفاده نمود. به صورت قرص افدرین در مصارف داخلی به مقدار 5-1 سانتی گرم مصرف می شود. مصرف یک قرص 5 سانتی گرم افدرین 2 ساعت قبل از بروز حمله آسم ممکن است مانع ظاهر شدن آن شود. ولی به هر حال در مزاجهای مختلف تحمل بیمار خیلی مهم است که باید در نظر گرفته شود. در بعضی اشخاص ممکن است خوردن افدرین موجب عوارضی نظیر تپش قلب شود که باید مصرف فوراً قطع شود یا اصولاً به مقدار خیلی کم تجویز شود. در مورد ابتلایان به ورمپروستات بدون اینکه موجب افزایش دفع ادرار و تخلیه شود، تعداد دفعات ادرار را افزایش می دهد و گاهی موجب قطع دفع ادرار می شود.
  • ارسال پیام در >>>
ورود
نام کاربری
کلمه عبور
کلمه عبور را فراموش کردم. یادآوری